  • SN74LVC14APWG4
SN74LVC14APWG4
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC14APWG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LVC14APWG4
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
3.3V V 6.2 ns ns 6.4 ns ns 5mm mm Gates & Inverters 1.2mm mm 57.209338mg mg Surface Mount Surface Mount 1μA μA
Purchasing and Inquiry
SN74LVC14APWG4 Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in TSSOP. In total, there have been 14 terminations. This part is equipped with 6 functions that will greatly enhance the user's experience. There is a chip in this package that is a part of LVC/LCX/Z. A total of 14 pins are injected into the body of the part. There are a number of applications for logic devices mounted with the Surface Mount pin. For functions related to 14 pins, please refer to the datasheets. Inputs are limited to 1. Parts that are quiescent have 1μA current flowing through them. There is a standard Gates logic device here. It has a load capacitance of 50pF. In addition to this, it is packed with the industry TUBE method. Datasheets indicate that this part requires 3.3V power supply. The total number of elements used for operation is 6. If the temperature exceeds 125°C, the device should not be operated. According to test statistics, the minimal operating temeprature of the part would be -40°C. In normalsituations, users should not supply voltages higher than 3.6V to the device. A low voltage of 1.65V should be applied to the part. A rating of 24mA is assigned to the output current.
SN74LVC14APWG4 Features
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 1μA
SN74LVC14APWG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC14APWG4 Gates and Inverters applications.
  • Electrical tools
  • Fishery-optical complementary power station
  • Island protection
  • Electric shaver
  • Range hood
  • Refrigerator
  • Illumination
  • Mountain power station
  • Hair dryer
  • MPPT function (maximum power point tracking)
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC14APWG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    57.209338mg
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TUBE
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Pin Count
  • Number of Elements
    6
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Current - Output
    24mA
  • Propagation Delay
    6.2 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    6.4 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Number of Inputs
    1
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    8 ns
  • High Level Output Current
    -24mA
  • Low Level Output Current
    24mA
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm