  • SN74LVC1G175DRYR
SN74LVC1G175DRYR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G175DRYR
HK JDW NO:
815-SN74LVC1G175DRYR
Package:
6-UFDFN
Datasheet:
Description:
1.65V~5.5V 175MHz 1 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74LVC1G175 6 Pins 74LVC Series 6-UFDFN
Purchasing and Inquiry
SN74LVC1G175DRYR Overview
The flip flop is packaged in a case of 6-UFDFN. Package Tape & Reel (TR)embeds it. T flip flop uses Non-Invertedas its output configuration. Positive Edgeis the trigger it is configured with. Surface Mountis in the way of this electric part. Powered by a 1.65V~5.5Vvolt supply, it operates as follows. In the operating environment, the temperature is -40°C~125°C TA. This logic flip flop is classified as type D-Type. The FPGA belongs to the 74LVC series. It should not exceed 175MHzin terms of its output frequency. There have been 6 terminations. The object belongs to the 74LVC1G175 family. Power is supplied from a voltage of 1.8V volts. JK flip flop input capacitance is 3pF farads. It is a member of the LVC/LCX/Zfamily of D flip flop. A part of the electronic system is mounted in the way of Surface Mount. Basically, it is designed with a set of 6 pins. The clock edge trigger type for this device is Positive Edge. This part is included in FF/Latches. There are 1bits in this flip flop. There is a 5.5Vmaximum supply voltage (Vsup). Its superior flexibility is attributed to its use of 1 circuits. Due to its reliability, this T flip flop is well suited for TR. A power supply of 3.3Vis required to operate it. As a result, it consumes 10μA of quiescent current without being affected by external factors.
SN74LVC1G175DRYR Features
Tape & Reel (TR) package
74LVC series
6 pins
1 Bits
3.3V power supplies
SN74LVC1G175DRYR Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVC1G175DRYR Flip Flops applications.
  • QML qualified product
  • Instrumentation
  • Single Down Count-Control Line
  • Computers
  • Balanced 24 mA output drivers
  • Shift Registers
  • 2 – Bit synchronous counter
  • Data Synchronizers
  • Data storage
  • Supports Live Insertion
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G175DRYR
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    6-UFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    D-Type
  • Subcategory
    FF/Latches
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    74LVC1G175
  • Function
    Reset
  • Output Type
    Non-Inverted
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    1
  • Clock Frequency
    175MHz
  • Propagation Delay
    5.7 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    1 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Max I(ol)
    0.032 A
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    5ns @ 5V, 50pF
  • Trigger Type
    Positive Edge
  • Input Capacitance
    3pF
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Height
    600μm
  • Length
    1.45mm
  • Width
    1mm