  • SN74LVC1G32YZAR
SN74LVC1G32YZAR
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVC1G32YZAR
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SN74LVC1G32YZAR
Package:
5-XFBGA, DSBGA
Datasheet:
SN74LVC1G32YZAR
Description:
Gates & Inverters 1.65V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
SN74LVC1G32YZAR Overview
The part comes in 5-XFBGA, DSBGA packaging, which makes it convenient to ship overseas. In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. Based on the OR Gate logic principle, it works. In order for the part to function correctly, a voltage of 1.65V~5.5V is required. Operation at a temperature around -40°C~85°C. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. Current output is 32mA 32mA in both the high and low states. It comes from the 74LVC series. As of 2, the part supports 2 inputs. The device consists of 1 circuits. In standby mode, the maximum current is 10μA. There is a 5-DSBGA, 5-WCSP (1.4x0.9) package available from suppliers.
SN74LVC1G32YZAR Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
SN74LVC1G32YZAR Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC SN74LVC1G32YZAR Gates and Inverters applications.
  • VCR
  • Refrigerator
  • Laptop
  • Audio
  • Cell phone
  • Home theater
  • CD player
  • Overvoltage and undervoltage protection
  • Solar energy generation
  • Mountain power station
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVC1G32YZAR
  • Package / Case
    5-XFBGA, DSBGA
  • Supplier Device Package
    5-DSBGA, 5-WCSP (1.4x0.9)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVC
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Number of Circuits
    1
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V