  • SN74LVCZ240APW
SN74LVCZ240APW
advertisement
Manufacturer No:
SN74LVCZ240APW
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SN74LVCZ240APW
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
SN74LVCZ240APW
Purchasing and Inquiry
SN74LVCZ240APW Overview
Logical driver uses a neat 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Tube external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 2.7V~3.6V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LVCZ series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 3.3V. In the LVC/LCX/Z family, the electric component belongs. 20 pins are set with the electric part. Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 4 bits for each element. You can search "74LVCZ240" for other related electrical components. Specifically, digital transciever is a kind of Bus Driver/Transceivers. The digital buffer starts up under ENABLE LOW control technology. In quiescent state, the electronic part uses 100μA. To run the part safely and stably in a circuit, 3.3V recommends users apply 3.3V on the logical driver. Wireless transceiver is able to output 3 lines. Because of its 8 lines level input capability, buffer IC is more cost-effective on transimitting signals.
SN74LVCZ240APW Features
Bus Driver/Transceivers
SN74LVCZ240APW Applications
There are a lot of Texas Instruments SN74LVCZ240APW Buffers & Transceivers applications.
  • WDM transmission
  • Shortwave receiver
  • Remote controls
  • Long-distance fiber optic network applications
  • Digital systems
  • Wireless HD Photography
  • Remote controls
  • Pocket PC
  • Wireless transmission
  • Transmission stations
Step5Bar-code shipping tag
SN74LVCZ240APW
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74LVCZ
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Bus Driver/Transceivers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    74LVCZ240
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Inverting
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    6.5 ns
  • Quiescent Current
    100μA
  • Turn On Delay Time
    6.5 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    Buffer, Inverter
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Bits per Element
    4
  • Control Type
    ENABLE LOW
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.1mA
  • Number of Input Lines
    8
  • Number of Output Lines
    3
  • Count Direction
    UNIDIRECTIONAL
  • Translation
    N/A
  • Height
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm