  • SN74V225-20PAG
SN74V225-20PAG
advertisement
Manufacturer No:
SN74V225-20PAG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SN74V225-20PAG
Datasheet:
SN74V225-20PAG
Description:
FIFO memory IC74V Series 18K 1K x 1812ns
Purchasing and Inquiry
SN74V225-20PAG Overview
FIFO memory chip is contained in the 64-TQFP package.In terms of packaging, it comes in Tray cases.It is possible to store data and applications on the FIFO chips as they have 18K 1K x 18 in their memory.Keeping the temperature at 0°C~70°C will ensure reliable operation.This FIFO memory has a mounting type of Surface Mount .To operate, the FIFO products requires a voltage supply of 3V~3.6V .The 74V series is represented by this memory logic.There is a FIFO's maximum operating supply current of 35mA .
SN74V225-20PAG Features
18K 1K x 18 memory size
74V series
SN74V225-20PAG Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC SN74V225-20PAG FIFOs Memory applications.
  • SPI Bus Flash Memory Devices
  • Medical Monitoring Device
  • Temporary storage elements
  • Computers
  • Switches
  • Network switching/routing
  • Code converters
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Transistors
  • Video time base correction
Step5Bar-code shipping tag
SN74V225-20PAG
    64-TQFP
  • Supplier Device Package
    64-TQFP (10x10)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    74V
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Memory Size
    18K 1K x 18
  • Access Time
    12ns
  • Data Rate
    50MHz