  • SN75LVDS83BDGGR
SN75LVDS83BDGGR
advertisement
Manufacturer No:
SN75LVDS83BDGGR
HK JDW NO:
FEILIDI-SN75LVDS83BDGGR
Package:
TSSOP (DGG) | 56
Datasheet:
SN75LVDS83BDGGR
Description:
Quantity:
In Stock : 1999
Purchasing and Inquiry
Features for the SN75LVDS83B
LVDS Display Series Interfaces Directly to LCD
Display Panels With Integrated LVDS
Package Options: 4.5-mm × 7-mm BGA,
and 8.1-mm × 14-mm TSSOP
1.8-V Up to 3.3-V Tolerant Data Inputs to Connect
Directly to Low-Power, Low-Voltage Application and
Graphic Processors
Transfer Rate up to 135 Mpps (Mega Pixel Per Second);
Pixel Clock Frequency Range 10 MHz to 135 MHz
Suited for Display Resolutions Ranging From HVGA
up to HD With Low EMI
Operates From a Single 3.3-V Supply and 170 mW (Typ.)
at 75 MHz
28 Data Channels Plus Clock in Low-Voltage TTL to 4
Data Channels Plus Clock Out Low-Voltage Differential
Consumes Less Than 1 mW When Disabled