  • SNDHS50B05
SNDHS50B05
advertisement
Manufacturer No:
SNDHS50B05
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-SNDHS50B05
Package:
Datasheet:
SNDHS50B05
Description:
Isolated DC/DC Converters 50W 5V 10A VALUE ADDED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SNDHS50B05
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Open Frame
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    50W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Efficiency
    79%
  • Voltage - Input (Max)
    400V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    200V
  • Current - Output (Max)
    10A
  • Output Power
    50W
  • Current - Output 1
    10A
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Height
    273.05mm
  • Length
    127mm
  • Width
    61.468mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    270.000008g
  • Operating Temperature
    -20°C~95°C With Derating
  • Published
    2011
  • Series
    SNDHS (50W)
  • Size / Dimension
    5.00Lx2.42W x 1.75 H 127.0mmx61.5mmx44.5mm