  • SNJ54AHC245W
SNJ54AHC245W
advertisement
Manufacturer No:
SNJ54AHC245W
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SNJ54AHC245W
Package:
Datasheet:
Description:
DUAL Buffers 20 Pins
Step5Bar-code shipping tag
SNJ54AHC245W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    20
  • Packaging
    Rail/Tube
  • Number of Terminations
    20
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    WITH DIRECTION CONTROL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    8
  • Propagation Delay
    19 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Family
    AHC
  • Logic Function
    Transceiver
  • Direction
    Bidirectional
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Max I(ol)
    0.05 A
  • High Level Output Current
    -8mA
  • Low Level Output Current
    8mA
  • Control Type
    COMMON CONTROL
  • Schmitt Trigger
    No
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.04mA
  • Translation
    N/A
  • Height
    2.45mm
  • Length
    13.09mm
  • Width
    6.92mm
  • Thickness
    1.84mm