  • SP6201EM5-L-1-5
SP6201EM5-L-1-5
advertisement
Manufacturer No:
SP6201EM5-L-1-5
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-SP6201EM5-L-1-5
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC 5 SOT-23
Quantity:
In Stock : 5624
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SP6201EM5-L-1-5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    5
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Quiescent Current
    40μA
  • Accuracy
    3 %
  • Voltage - Output
    1.5V
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    6V
  • Dropout Voltage
    160mV
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    78dB
  • Min Current Limit
    300mA
  • Nominal Output Voltage
    1.5V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1.3mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm