  • SP6201ER-L-1-8
SP6201ER-L-1-8
advertisement
Manufacturer No:
SP6201ER-L-1-8
HK JDW NO:
3417-SP6201ER-L-1-8
Package:
DFN
Datasheet:
SP6201ER-L-1-8
Description:
Fixed 0.5mm PMIC 8 DFN
Quantity:
In Stock : 4763
Step5Bar-code shipping tag
SP6201ER-L-1-8
  • Package / Case
    DFN
  • Number of Terminations
    8
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N8
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    200mA
  • Current - Output
    200mA
  • Voltage - Output
    1.8V
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    6V
  • Dropout Voltage
    160mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    1V
  • Min Output Voltage
    1.8V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    78dB
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Voltage Reference
    1.25V
  • Length
    3mm
  • Width
    2mm