  • SPA151M0EB
SPA151M0EB
advertisement
Manufacturer No:
SPA151M0EB
HK JDW NO:
192-SPA151M0EB
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
SPA151M0EB
Description:
SPA Series 150μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Bulk
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 150μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Bulk packaging. It belongs to SPA series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the SPA151M0EB capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -40°C~105°C. Cornell Dubilier Electronics (CDE) SPA151M0EB is suitable to conduct the ripple current at 3A. SPA151M0EB Capacitor is mounted by Surface Mount. SPA151M0EB Capacitor. Voltage - Rated often has values of 2.5V. This device's minimum working temperature must not be less than -40°C. It's recommended that you utilize it when the temperature is below 105°C.
SPA Series
Capacitance: 150μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Bulk
Works Operating Temperature: -40°C~105°C
There are great quantities of applications of SPA151M0EB Aluminum Polymer Capacitors.
  • Audio Crossover
  • Voltage Doubling
  • Power Line Buffering
  • Flashtube Ignition
  • Power Factor Correction
  • Server motherboards
  • Smoothing Noise Filtering
  • Motor Start
  • UPS Buffering
  • DC Buffering
Step5Bar-code shipping tag
SPA151M0EB
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    SPA
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.2898mm
  • Width
    4.2926mm