  • SPA181M06B
SPA181M06B
advertisement
Manufacturer No:
SPA181M06B
HK JDW NO:
192-SPA181M06B
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
SPA181M06B
Purchasing and Inquiry
SPA181M06B Overview
For power systems, 4A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 5mOhm.Stable operation requires a temperature of -40°C~105°C.
SPA181M06B Features
4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
SPA181M06B Applications
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
SPA181M06B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    SPA
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    180μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.165 4.20mm
  • Length
    7.2898mm
  • Width
    4.2926mm