  • SPA21N50C3XKSA1
SPA21N50C3XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
SPA21N50C3XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SPA21N50C3XKSA1
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
SPA21N50C3XKSA1
Description:
MOSFET N-CH 560V 21A TO220FP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SPA21N50C3XKSA1
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    34.5W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    190m Ω @ 13.1A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.9V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2400pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    21A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    95nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    560V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    21A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.19Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    63A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    690 mJ
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ