  • SPA221M0EB
SPA221M0EB
advertisement
Manufacturer No:
SPA221M0EB
HK JDW NO:
192-SPA221M0EB
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
SPA221M0EB
Description:
SPA Series 220μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Bulk
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 220μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Bulk packaging. It belongs to SPA series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the SPA221M0EB capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -40°C~105°C. Cornell Dubilier Electronics (CDE) SPA221M0EB is suitable to conduct the ripple current at 3.5A. SPA221M0EB Capacitor is mounted by Surface Mount. SPA221M0EB Capacitor. Voltage - Rated often has values of 2.5V. This device's minimum working temperature must not be less than -40°C. It's recommended that you utilize it when the temperature is below 105°C.
SPA Series
Capacitance: 220μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Bulk
Works Operating Temperature: -40°C~105°C
There are great quantities of applications of SPA221M0EB Aluminum Polymer Capacitors.
  • Decoupling Noise Filtering
  • Computer motherboards
  • Smoothing Noise Filtering
  • Flashtube Ignition
  • To enhance power efficiency
  • Spot Welding
  • Voltage Doubling
  • DC Buffering
  • UPS Buffering
  • Lighting Ballast
Step5Bar-code shipping tag
SPA221M0EB
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    SPA
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.2898mm
  • Width
    4.2926mm