  • SPA271M02B
SPA271M02B
advertisement
Manufacturer No:
SPA271M02B
HK JDW NO:
192-SPA271M02B
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
SPA271M02B
Description:
SPA Series 270μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Bulk
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 270μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Bulk packaging. It belongs to SPA series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the SPA271M02B capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -40°C~105°C. Cornell Dubilier Electronics (CDE) SPA271M02B is suitable to conduct the ripple current at 3.5A. SPA271M02B Capacitor is mounted by Surface Mount. SPA271M02B Capacitor. Voltage - Rated often has values of 2V. This device's minimum working temperature must not be less than -40°C. It's recommended that you utilize it when the temperature is below 105°C.
SPA Series
Capacitance: 270μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Bulk
Works Operating Temperature: -40°C~105°C
There are great quantities of applications of SPA271M02B Aluminum Polymer Capacitors.
  • To reduce power noise & signal noise
  • Frequency Converters
  • Decoupling Noise Filtering
  • Spot Welding
  • Server motherboards
  • Lighting Ballast
  • Signal decoupling & power bypass
  • DC Link
  • To enhance power efficiency
  • Bypassing Noise Filtering
Step5Bar-code shipping tag
SPA271M02B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    SPA
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2V
  • Capacitance
    270μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.5A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.2898mm
  • Width
    4.2926mm