  • SPA271M02R
SPA271M02R
advertisement
Manufacturer No:
SPA271M02R
HK JDW NO:
192-SPA271M02R
Datasheet:
SPA271M02R
Description:
SPA Series 270μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 270μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to SPA series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the SPA271M02R capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -40°C~105°C. Cornell Dubilier Electronics (CDE) SPA271M02R is suitable to conduct the ripple current at 3.5A. SPA271M02R Capacitor is mounted by Surface Mount. There are 2 terminals embeded in SPA271M02R Capacitor. There are 0.0324mA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. Voltage - Rated often has values of 2V. The part is packaged by TR.
SPA Series
Capacitance: 270μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -40°C~105°C
There are great quantities of applications of SPA271M02R Aluminum Polymer Capacitors.
  • DC Buffering
  • Bypassing Noise Filtering
  • To reduce power noise & signal noise
  • Frequency Converters
  • Voltage Doubling
  • Motor Control
  • UPS Buffering
  • DC Link
  • Lighting Ballast
  • PFC
Step5Bar-code shipping tag
SPA271M02R
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    2V
  • HTS Code
  • Capacitance
    270μF
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0324mA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm