  • SPA271M0EB
SPA271M0EB
advertisement
Manufacturer No:
SPA271M0EB
HK JDW NO:
192-SPA271M0EB
Datasheet:
SPA271M0EB
Description:
SPA Series 270μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Bulk
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 270μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Bulk packaging. It belongs to SPA series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the SPA271M0EB capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -40°C~105°C. Cornell Dubilier Electronics (CDE) SPA271M0EB is suitable to conduct the ripple current at 3.5A. SPA271M0EB Capacitor is mounted by Surface Mount. SPA271M0EB Capacitor. Voltage - Rated often has values of 2.5V. This device's minimum working temperature must not be less than -40°C. It's recommended that you utilize it when the temperature is below 105°C.
SPA Series
Capacitance: 270μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Bulk
Works Operating Temperature: -40°C~105°C
There are great quantities of applications of SPA271M0EB Aluminum Polymer Capacitors.
  • Lighting Ballast
  • Audio Crossover
  • Flashtube Ignition
  • Voltage Doubling
  • To enhance power efficiency
  • Spot Welding
  • DC Link
  • Power Factor Correction
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • PFC
Step5Bar-code shipping tag
SPA271M0EB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    270μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.5A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    7.2898mm
  • Width
    4.2926mm