  • SPA680M06R
SPA680M06R
advertisement
Manufacturer No:
SPA680M06R
HK JDW NO:
192-SPA680M06R
Datasheet:
SPA680M06R
Purchasing and Inquiry
SPA680M06R Overview
Systems need 3A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 9mOhm.Stable operation requires a rated (DC) voltage (URdc) of 6.3V.An operating temperature of -40°C~105°C is recommended for stable operation.
SPA680M06R Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 6.3V
an operating temperature of -40°C~105°C
SPA680M06R Applications
Step5Bar-code shipping tag
SPA680M06R
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.025704mA
  • Ripple Current
    3A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm