  • SPB80N03S2L-03 G
SPB80N03S2L-03 G
advertisement
Manufacturer No:
SPB80N03S2L-03 G
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SPB80N03S2L-03 G
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SPB80N03S2L-03 G
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 2.8m Ω @ 80A, 10V ±20V 8180pF @ 25V 220nC @ 10V 30V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 12293
Step5Bar-code shipping tag
SPB80N03S2L-03 G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    2.8m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    8180pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    220nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V