  • SPC7.3682J400K37TR12
SPC7.3682J400K37TR12
advertisement
Manufacturer No:
SPC7.3682J400K37TR12
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-SPC7.3682J400K37TR12
Description:
6.8nF Film Capacitor 400V-DC POLYPHENYLENE SULPHIDE
Step5Bar-code shipping tag
SPC7.3682J400K37TR12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height
    4.5mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYPHENYLENE SULPHIDE
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8nF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Size Code
    2824
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V