  • SPCX101M06R
SPCX101M06R
advertisement
Manufacturer No:
SPCX101M06R
HK JDW NO:
192-SPCX101M06R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
SPCX101M06R
Purchasing and Inquiry
SPCX101M06R Overview
In order to power systems, 2.7A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.The device has an ESR of 15mOhm.There must be a rated (DC) voltage (URdc) of 6.3V.When operating at -40°C~105°C, the temperature should remain stable.
SPCX101M06R Features
2.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 6.3V
an operating temperature of -40°C~105°C
SPCX101M06R Applications
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
SPCX101M06R
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.063mA
  • Ripple Current
    2.7A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.7A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    SPCX
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%