  • SPI11N60CFDHKSA1
SPI11N60CFDHKSA1
advertisement
Manufacturer No:
SPI11N60CFDHKSA1
HK JDW NO:
376-SPI11N60CFDHKSA1
Datasheet:
SPI11N60CFDHKSA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 440m Ω @ 7A, 10V ±20V 1200pF @ 25V 64nC @ 10V 650V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Quantity:
In Stock : 12693
Step5Bar-code shipping tag
SPI11N60CFDHKSA1
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1200pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    11A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    64nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    11A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.44Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    28A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    340 mJ
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    CoolMOS™
  • Published
    2005
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • HTS Code
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    125W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    440m Ω @ 7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 500μA