  • SPM6530T-R68M140
SPM6530T-R68M140
advertisement
Manufacturer No:
SPM6530T-R68M140
HK JDW NO:
769-SPM6530T-R68M140
Datasheet:
SPM6530T-R68M140
Description:
Fixed Inductors 0.68uH 0.0049ohms 7.1x6.5x3mm
Step5Bar-code shipping tag
SPM6530T-R68M140
    Select All
  • Current Rating
    16A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    680nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    5.39mOhm Max
  • Max DC Current
    14A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    16.6A
  • Case/Size Code
    6530
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    16A
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Metal
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.256W 7.10mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.8mm