  • SPV-300-12
SPV-300-12
advertisement
Manufacturer No:
SPV-300-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-SPV-300-12
Package:
Datasheet:
SPV-300-12
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SPV-300-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Desktop, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    9
  • Operating Temperature
    -20°C~65°C With Derating
  • Series
    SPV-300 (300W)
  • Size / Dimension
    8.46Lx4.53W x 1.97 H 215.0mmx115.0mmx50.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Color
    Silver
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    83.5%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input
    88V~264VAC 124V~370VDC
  • Output Current
    25A
  • Output Power
    300W
  • Current - Output 1
    25A
  • Max Output Power
    300W
  • Minimum Load Required
    No
  • Max Input Current
    5A
  • Height
    50mm