  • SQBW40150RJFASTON
SQBW40150RJFASTON
advertisement
Manufacturer No:
SQBW40150RJFASTON
HK JDW NO:
792-SQBW40150RJFASTON
Package:
Radial, Rectangular Case
Datasheet:
SQBW40150RJFASTON
Description:
FIXED RESISTOR Radial, 150Ohm, ±5%, 40W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SQBW40150RJFASTON
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Radial
  • Package / Case
    Radial, Rectangular Case
  • Mounting Feature
    Brackets
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SQ, CGS
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    3.543Lx0.748W 90.00mmx19.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Faston
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    150Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    40W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    19mm
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Quick Connects, 0.250 (6.35mm)
  • Number of Resistors
    1
  • Coating, Housing Type
    Ceramic
  • Height
    19mm