  • SQCAEA8R2BAT1A
SQCAEA8R2BAT1A
advertisement
Manufacturer No:
SQCAEA8R2BAT1A
HK JDW NO:
66-SQCAEA8R2BAT1A
Package:
Datasheet:
SQCAEA8R2BAT1A
Description:
8.2pF Ceramic Capacitor -/+30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SQCAEA8R2BAT1A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    8.2pF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    1.4mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    A
  • Size Code
    0606
  • Positive Tolerance
    1.2195%
  • Negative Tolerance
    1.2195%
  • Height
    508μm
  • Length
    1.4mm
  • Width
    1.4mm