  • SQD40N06-14L_T4GE3
SQD40N06-14L_T4GE3
advertisement
Manufacturer No:
SQD40N06-14L_T4GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-SQD40N06-14L_T4GE3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 14mOhm @ 20A, 10V ±20V 2105pF @ 25V 51nC @ 10V 60V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 6023
Step5Bar-code shipping tag
SQD40N06-14L_T4GE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-252AA
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TrenchFET®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    75W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    14mOhm @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2105pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    40A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    51nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V