  • SR501E105MAA
SR501E105MAA
advertisement
Manufacturer No:
SR501E105MAA
HK JDW NO:
66-SR501E105MAA
Description:
SR50(100V,E) 1μF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR501E105MAA
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SR50(100V,E)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Size Code
    5020
  • Height
    12.7mm
  • Width
    12.7mm
  • Thickness
    5.08mm