  • SR505A104JARTR1
SR505A104JARTR1
advertisement
Manufacturer No:
SR505A104JARTR1
HK JDW NO:
66-SR505A104JARTR1
Description:
SkyCap® SR 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SR505A104JARTR1
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SkyCap® SR
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.400 10.16mm
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.560 14.22mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    5.08mm
  • Thickness
    5.08mm