  • SRF0703A-330M
SRF0703A-330M
advertisement
Manufacturer No:
SRF0703A-330M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRF0703A-330M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRF0703A-330M
Description:
BOURNS SRF0703A-330MINDUCTOR, COUPLED, 33UH, 20%, 1.31A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRF0703A-330M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Weight
    879.997547mg
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    SRF0703A
  • Size / Dimension
    0.299Lx0.299W 7.60mmx7.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    240mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Inductance
    33 μH
  • Max DC Current
    1.31A
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    240mOhm Max
  • RMS Current (Irms)
    1.31A
  • Inductance - Parallel
    33 μH
  • Inductance - Series
    140.5 μH
  • Number of Coils
    2
  • DC Resistance (DCR) - Series
    1Ohm Max
  • Current Rating - Series
    653mA
  • Current Saturation - Parallel
    1.35A
  • Current Saturation - Series
    680mA
  • Height
    0.142 3.60mm