  • SRN4018-2R7M
SRN4018-2R7M
advertisement
Manufacturer No:
SRN4018-2R7M
HK JDW NO:
103-SRN4018-2R7M
Datasheet:
SRN4018-2R7M
Description:
FIXED IND 2.7UH 2.3A 52 MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SRN4018-2R7M
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Shielding
    Semi-Shielded
  • Depth
    4.2mm
  • Current Rating
    2.3A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    2.7μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    52mOhm Max
  • Max DC Current
    2.3A
  • Frequency - Self Resonant
    52MHz
  • Q @ Freq
    9 @ 7.96MHz
  • Current - Saturation
    2.4A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    2.3A
  • RMS Current (Irms)
    2.3A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Nonstandard
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Steel
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Series
    SRN4018
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%