  • SRN4026-3R3M
SRN4026-3R3M
advertisement
Manufacturer No:
SRN4026-3R3M
HK JDW NO:
103-SRN4026-3R3M
Datasheet:
SRN4026-3R3M
Description:
BOURNS SRN4026-3R3MSurface Mount Power Inductor, SRN4026 Series, 3.3 H,20%, Semishielded, 0.036 ohm, 1.6 A
Step5Bar-code shipping tag
SRN4026-3R3M
    18 Weeks
  • Mount
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    139.989945mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    SRN4026
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    1.6A
  • Inductance
    3.3μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    36mOhm Max
  • Max DC Current
    1.6A
  • Frequency - Self Resonant
    50MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    9 @ 7.96MHz
  • Case/Size Code
    1616
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    1.6A
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.098 2.50mm