  • SRN5040TA-1R0M
SRN5040TA-1R0M
advertisement
Manufacturer No:
SRN5040TA-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRN5040TA-1R0M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRN5040TA-1R0M
Description:
Quantity:
In Stock : 1338
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRN5040TA-1R0M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Saturation
    7.5A
  • Height Seated (Max)
    0.161 4.10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SRN5040TA
  • Size / Dimension
    0.195Lx0.195W 4.95mmx4.95mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Shielding
    Semi-Shielded
  • Inductance
    1μH
  • DC Resistance (DCR)
    12mOhm
  • Frequency - Self Resonant
    140MHz
  • Q @ Freq
    15 @ 100kHz
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz