  • SRP1250-3R3M
SRP1250-3R3M
advertisement
Manufacturer No:
SRP1250-3R3M
HK JDW NO:
103-SRP1250-3R3M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRP1250-3R3M
Description:
Fixed Inductors 3.3uH 20% SMD 1250
Step5Bar-code shipping tag
SRP1250-3R3M
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ferrite
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SRP1250
  • Size / Dimension
    0.547Lx0.531W 13.90mmx13.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    13.5mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    15A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    3.3μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    9.2mOhm Max
  • Max DC Current
    15A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    32A
  • Case/Size Code
    5553
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    15A
  • RMS Current (Irms)
    15A
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.232 5.90mm