  • SRP1770TA-1R5M
SRP1770TA-1R5M
advertisement
Manufacturer No:
SRP1770TA-1R5M
HK JDW NO:
103-SRP1770TA-1R5M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRP1770TA-1R5M
Description:
FIXED IND 1.5UH 47A 2.5 MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SRP1770TA-1R5M
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Carbonyl Powder
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SRP1770TA
  • Size / Dimension
    0.665Lx0.665W 16.90mmx16.90mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    47A
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.5mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    30MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 100kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Current - Saturation
    52A
  • Case/Size Code
    6767
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    47A
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm