  • SRR0735A-681M
SRR0735A-681M
advertisement
Manufacturer No:
SRR0735A-681M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRR0735A-681M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR0735A-681M
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 680uH 20% 1KHz Ferrite 210mA 4Ohm DCR Automotive T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRR0735A-681M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SRR0735A
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.287W 7.30mmx7.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    7.5mm
  • Current Rating
    210mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    680μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    4Ohm Max
  • Max DC Current
    220mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    2929
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    210mA
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.146 3.70mm