  • SRR0805-561K
SRR0805-561K
advertisement
Manufacturer No:
SRR0805-561K
HK JDW NO:
103-SRR0805-561K
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR0805-561K
Description:
FIXED IND 560UH 180MA 3 OHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SRR0805-561K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    5.000005g
  • Material - Core
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SRR0805
  • Size / Dimension
    0.413Lx0.315W 10.50mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
    1
  • Depth
    8.2mm
  • Current Rating
    180mA
  • Inductance
    560μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    3Ohm Max
  • Max DC Current
    180mA
  • Frequency - Self Resonant
    3MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    32 @ 796kHz
  • Current - Saturation
    340mA
  • Q Factor
    32
  • Inductance Tolerance
    10%
  • RMS Current (Irms)
    180mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.796 MHZ
  • Height
    4.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.185 4.70mm