  • SRR1206-221KL
SRR1206-221KL
advertisement
Manufacturer No:
SRR1206-221KL
HK JDW NO:
103-SRR1206-221KL
Datasheet:
SRR1206-221KL
Description:
Fixed Inductors 220uH 10% SMD
Step5Bar-code shipping tag
SRR1206-221KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Steel
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2005
  • Series
    SRR1206
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    460MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    13mm
  • Current Rating
    700mA
  • Frequency
    4MHz
  • Inductance
    220μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    460mOhm Max
  • Max DC Current
    700mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    11 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    11
  • Current - Saturation
    1.2A
  • Q Factor
    11
  • Case/Size Code
    5050
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    700mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.796 MHZ
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm