  • SRR1210-102M
SRR1210-102M
advertisement
Manufacturer No:
SRR1210-102M
HK JDW NO:
103-SRR1210-102M
Datasheet:
SRR1210-102M
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 1mH 20% 100KHz 22Q-Factor Ferrite 750mA 1.65Ohm DCR T/R
Step5Bar-code shipping tag
SRR1210-102M
    Select All
  • Frequency - Self Resonant
    850kHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    22 @ 796kHz
  • Current - Saturation
    700mA
  • Q Factor
    22
  • Case/Size Code
    4747
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    750mA
  • RMS Current (Irms)
    750mA
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2005
  • Series
    SRR1210
  • Size / Dimension
    0.472Lx0.472W 12.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    750mA
  • Inductance
    1mH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.65Ohm Max
  • Current
    10.2A
  • Max DC Current
    750mA