  • SRR1210A-181M
SRR1210A-181M
advertisement
Manufacturer No:
SRR1210A-181M
HK JDW NO:
103-SRR1210A-181M
Datasheet:
SRR1210A-181M
Description:
Quantity:
In Stock : 446
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SRR1210A-181M
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    SRR1210A
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.472Lx0.472W 12.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating (Amps)
    1.9A
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating
    1.9A
  • Base Part Number
    SRR1210A
  • Inductance
    180μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    250mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    1.8MHz
  • Q @ Freq
    14 @ 796kHz
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    1.6A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    1.9A
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm
  • Length
    11.9888mm
  • Width
    11.9888mm