  • SRR1210A-3R3Y
SRR1210A-3R3Y
advertisement
Manufacturer No:
SRR1210A-3R3Y
HK JDW NO:
103-SRR1210A-3R3Y
Datasheet:
SRR1210A-3R3Y
Description:
BOURNS SRR1210A-3R3YSurface Mount Power Inductor, AEC-Q200 SRR1210A Series, 3.3 H,30%, Shielded, 0.01 ohm, 9 A
Step5Bar-code shipping tag
SRR1210A-3R3Y
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2014
  • Series
    SRR1210A
  • Size / Dimension
    0.472Lx0.472W 12.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating
    9A
  • Inductance
    3.3μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    10mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    44MHz
  • Q @ Freq
    15 @ 7.96MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    10.5A
  • Inductance Tolerance
    30%
  • RMS Current (Irms)
    9A
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm