  • SRR1240-121K
SRR1240-121K
advertisement
Manufacturer No:
SRR1240-121K
HK JDW NO:
103-SRR1240-121K
Datasheet:
SRR1240-121K
Description:
Ind Power Shielded Wirewound 120uH 10% 100KHz 12Q-Factor Ferrite 1.2A T/R
Step5Bar-code shipping tag
SRR1240-121K
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Steel
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    SRR1240
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    370MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Current Rating
    1.2A
  • Frequency
    7.8MHz
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    7mm
  • Inductance
    120μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    370mOhm Max
  • Current
    2.15A
  • Max DC Current
    1.2A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    12 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    12
  • Current - Saturation
    1.15A
  • Q Factor
    12
  • Case/Size Code
    4949
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    1.2A
  • RMS Current (Irms)
    1.2A
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.177 4.50mm