  • SRR1240-1R5Y
SRR1240-1R5Y
advertisement
Manufacturer No:
SRR1240-1R5Y
HK JDW NO:
103-SRR1240-1R5Y
Datasheet:
SRR1240-1R5Y
Description:
FIXED IND 1.5UH 9.2A 9.5MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SRR1240-1R5Y
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    SRR1240
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Current Rating
    9.2A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    9.5mOhm Max
  • Max DC Current
    9.2A
  • Frequency - Self Resonant
    80MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    16 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    16
  • Current - Saturation
    9A
  • Q Factor
    16
  • Case/Size Code
    4949
  • Inductance Tolerance
    30%
  • DC Current
    9.2A
  • RMS Current (Irms)
    9.2A
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.177 4.50mm