  • SRU6011-4R7Y
SRU6011-4R7Y
advertisement
Manufacturer No:
SRU6011-4R7Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRU6011-4R7Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRU6011-4R7Y
Description:
Fixed Inductors 4.7uH 30% SMD 6011
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRU6011-4R7Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Q @ Freq
    8 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    8
  • Current - Saturation
    1.1A
  • Q Factor
    8
  • Case/Size Code
    2626
  • DC Current
    1.8A
  • Height
    1.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.049 1.25mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SRU6011
  • Size / Dimension
    0.256Lx0.244W 6.50mmx6.20mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.8mm
  • Current Rating
    1.8A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    86mOhm Max
  • Max DC Current
    1.8A
  • Frequency - Self Resonant
    70MHz