  • SRU6025A-4R7Y
SRU6025A-4R7Y
advertisement
Manufacturer No:
SRU6025A-4R7Y
HK JDW NO:
103-SRU6025A-4R7Y
Datasheet:
SRU6025A-4R7Y
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 8Q-Factor Ferrite 2.7A 35mOhm DCR Automotive T/R
Step5Bar-code shipping tag
SRU6025A-4R7Y
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2013
  • Series
    SRU6025A
  • Size / Dimension
    0.256Lx0.244W 6.50mmx6.20mm
  • Tolerance
    ±30%
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    6.8mm
  • Current Rating
    2.7A
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    35mOhm Max
  • Max DC Current
    2.7A
  • Frequency - Self Resonant
    42MHz
  • Q @ Freq
    8 @ 7.96MHz
  • Current - Saturation
    1.55A
  • Inductance Tolerance
    30%
  • RMS Current (Irms)
    2.7A
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm