  • SS-10-23NP-LEW
SS-10-23NP-LEW
advertisement
Manufacturer No:
SS-10-23NP-LEW
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-SS-10-23NP-LEW
Package:
Datasheet:
SS-10-23NP-LEW
Description:
Switch Rotary DP3T 3 Extended Shaft PC Pins 0.1A 5VDC Tray
Step5Bar-code shipping tag
SS-10-23NP-LEW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Body Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    SS-10
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    3
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    5VDC
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Current Rating (Amps)
    100mA
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Current Rating
    100mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Rotary with Shaft
  • Circuit
    DP3T
  • Electrical Life
    500 Cycles
  • Throw Configuration
    DP3T
  • Max Voltage Rating (DC)
    5V
  • Washable
    Yes
  • Actuator Level
    Raised
  • Length
    0.393 10.00mm
  • Height Above Board
    0.535 13.59mm