  • SS10PH10-M3/87A
SS10PH10-M3/87A
advertisement
Manufacturer No:
SS10PH10-M3/87A
HK JDW NO:
884-SS10PH10-M3/87A
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
SS10PH10-M3/87A
Step5Bar-code shipping tag
SS10PH10-M3/87A
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Base Part Number
    SS10PH10
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    880mV @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    10A
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    200A
  • Application
    HIGH VOLTAGE
  • Forward Voltage
    880mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • JEDEC-95 Code
    TO-277A
  • Capacitance @ Vr, F
    270pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200A