  • SS10PH9-M3/86A
SS10PH9-M3/86A
advertisement
Manufacturer No:
SS10PH9-M3/86A
HK JDW NO:
884-SS10PH9-M3/86A
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
SS10PH9-M3/86A
Step5Bar-code shipping tag
SS10PH9-M3/86A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Base Part Number
    SS10PH9
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 90V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    880mV @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    10A
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    200A
  • Application
    HIGH VOLTAGE
  • Forward Voltage
    880mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    90V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    90V
  • JEDEC-95 Code
    TO-277A
  • Capacitance @ Vr, F
    270pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    200A
  • Height
    1.2mm
  • Length
    4.35mm
  • Width
    6.15mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-277, 3-PowerDFN
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    eSMP®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C