  • SS12P2LHM3/86A
SS12P2LHM3/86A
advertisement
Manufacturer No:
SS12P2LHM3/86A
HK JDW NO:
884-SS12P2LHM3/86A
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
SS12P2LHM3/86A
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 560mV @ 12A -55°C~150°C 1mA @ 30V 3-Termination Tape & Reel (TR) TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
SS12P2LHM3/86A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Base Part Number
    SS12P2
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    560mV @ 12A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    12A
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    280A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    20V
  • Average Rectified Current
    12A
  • Number of Phases
    1
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    20V
  • JEDEC-95 Code
    TO-277A
  • Capacitance @ Vr, F
    930pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    280A
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-277, 3-PowerDFN
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    eSMP®
  • Published
    2015
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C