  • SS12P3LHM3/87A
SS12P3LHM3/87A
advertisement
Manufacturer No:
SS12P3LHM3/87A
HK JDW NO:
884-SS12P3LHM3/87A
Datasheet:
SS12P3LHM3/87A
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 560mV @ 12A -55°C~150°C 1mA @ 30V Tape & Reel (TR) TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
SS12P3LHM3/87A
    3
  • Supplier Device Package
    TO-277A (SMPC)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Discontinued
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    SS12P3
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    560mV @ 12A
  • Forward Current
    12A
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    280A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    30V
  • Current - Average Rectified (Io)
    12A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    12A
  • Peak Reverse Current
    1mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Capacitance @ Vr, F
    930pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    280A